09692827823
Názov produktu: D SUB MIXED MA 40 A SHORT CRIMP POWER CO
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
4.44€ / KS
s DPH: 5.46€Crimp contact
Straight
Short version
Operating current: ≤40 A
Male
Copper alloy
0.2 µm Au
Conductor cross-section: 6.61 ... 16.62 mm²
AWG 10 ... AWG 8
Straight
Short version
Operating current: ≤40 A
Male
Copper alloy
0.2 µm Au
Conductor cross-section: 6.61 ... 16.62 mm²
AWG 10 ... AWG 8
| Contact type | Pin |
| Max. rated current of one contact | 40 A |
| Ambient temperature | -55 ... 155 °C |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 4 ... 6 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 4 ... 6 mm² |
| Type of electric connection | Other |
| Strip length | 6.1 mm |
| Type of contact | Turned (lathe) |
| Material contact | Other copper alloys |
| Material of contact surface | Other |
| Min. number of insertion cycles | 50 |

