09691825423
Názov produktu: DSUB FE STR CRIMP CONTACT 4A POWER
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
4.59€ / KS
s DPH: 5.65€Crimp contact
Straight
Operating current: ≤40 A
Female
Copper alloy
0.76 µm Au / 0.2 µm Au (mating side / termination side)
Conductor cross-section: 6.61 ... 16.62 mm²
AWG 10 ... AWG 8
Straight
Operating current: ≤40 A
Female
Copper alloy
0.76 µm Au / 0.2 µm Au (mating side / termination side)
Conductor cross-section: 6.61 ... 16.62 mm²
AWG 10 ... AWG 8
| Contact type | Bus |
| Max. rated current of one contact | 40 A |
| Ambient temperature | -55 ... 155 °C |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 4 ... 6 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 4 ... 6 mm² |
| Type of electric connection | Other |
| Strip length | 7.5 mm |
| Type of contact | Turned (lathe) |
| Material contact | Other copper alloys |
| Material of contact surface | Other |
| Min. number of insertion cycles | 500 |

