09691812550
Názov produktu: DSUB FE STR HIGH VOLTAGE CONTACT
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
4.67€ / KS
s DPH: 5.74€Solder contact
Straight
Operating current: ≤10 A
Female
Copper alloy
1.3 µm Au / 1.3 µm Au (mating side / termination side)
Conductor cross-section: 0.25 ... 0.52 mm²
AWG 24 ... AWG 20
Straight
Operating current: ≤10 A
Female
Copper alloy
1.3 µm Au / 1.3 µm Au (mating side / termination side)
Conductor cross-section: 0.25 ... 0.52 mm²
AWG 24 ... AWG 20
| Contact type | Bus |
| Max. rated current of one contact | 10 A |
| Ambient temperature | -55 ... 125 °C |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 0.25 ... 0.5 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 0.25 ... 0.5 mm² |
| Type of electric connection | Other |
| Strip length | 1.5 mm |
| Type of contact | Turned (lathe) |
| Material contact | Other copper alloys |
| Material of contact surface | Nickel/gold |
| Min. number of insertion cycles | 500 |

