09140022641
Názov produktu: Han 2Mod-M-AX 70A, 6-16mm˛
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Skladom 2KS
27.94€ / KS
s DPH: 34.37€Han® 70 A module
Axial screw termination
Male
Contacts: 2
Conductor cross-section: 6 ... 16 mm²
Rated current: 70 A
Polycarbonate (PC)
RAL 7032 (pebble grey)
Copper alloy
Silver plated
Axial screw termination
Male
Contacts: 2
Conductor cross-section: 6 ... 16 mm²
Rated current: 70 A
Polycarbonate (PC)
RAL 7032 (pebble grey)
Copper alloy
Silver plated
| Number of power contacts | 2 |
| Contact insert without contacts | false |
| Contact type | Pin |
| Number of poles | 2 |
| Material connector insert | Thermoplastic |
| Rated current In | 70 A |
| Operating temperature | -40 ... 125 °C |
| Rated voltage | 1000 V |
| Rated surge voltage | 8 kV |
| Pollution degree | 3 |
| Type of electric connection | Axial screw connection |
| With wire protection | false |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 6 ... 16 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 6 ... 16 mm² |
| Material of contact surface | Silver |
| Material of contact insert | Thermoplastic |
| Material contact | Other copper alloys |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | V0 |
| Min. number of insertion cycles | 500 |

