02021601601
Názov produktu: HARBUS 64 FEM 3,7MM CL1
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
51.24€ / KS
s DPH: 63.03€Connectors
Female connector
Press-in termination
Rated current: 1 A
Contacts: 160
Straight
Copper alloy
Noble metal
Mating side
Nickel plated
Termination side
Performance level: 1
acc. to IEC 61076-4-113
PCB fixing: With fixing flange
Liquid crystal polymer (LCP)
Beige
Female connector
Press-in termination
Rated current: 1 A
Contacts: 160
Straight
Copper alloy
Noble metal
Mating side
Nickel plated
Termination side
Performance level: 1
acc. to IEC 61076-4-113
PCB fixing: With fixing flange
Liquid crystal polymer (LCP)
Beige
| Contact type | Other |
| Number of poles | 160 |
| Number of plug-in contact rows | 5 |
| Modular spacing contacts | 2.54 mm |
| Modular spacing connections | 2.54 mm |
| Angle PCB/contact | 90° (upwards vertical) |
| Rated current In | 1 A |
| Material of contact surface | Other |
| Type of electric connection | Press-in connection |
| Length pin | 3.7 mm |
| Suitable for PCB thickness | 1.6 mm |
| Material insulation body | Liquid crystal polymer |
| Colour housing | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Operating temperature | 105 °C |
| Type of PCB fastening | Flange |

