09062486833222
Názov produktu: DIN-Power Flow048FS-3,2C1-2-NFF
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
12.03€ / KS
s DPH: 14.80€Connectors
Female connector
Wave soldering termination
Rated current: 6 A
Contacts: 48
Straight
Copper alloy
Noble metal
Mating side
Sn over Ni
Termination side
Performance level: 2
acc. to IEC 60603-2
Coding: Hole coding
Coding with loss of contacts
D20 coding
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
RAL 7035 (light grey)
Female connector
Wave soldering termination
Rated current: 6 A
Contacts: 48
Straight
Copper alloy
Noble metal
Mating side
Sn over Ni
Termination side
Performance level: 2
acc. to IEC 60603-2
Coding: Hole coding
Coding with loss of contacts
D20 coding
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
RAL 7035 (light grey)
| Type of connection | Printed circuit board to cable |
| Contact type | Other |
| Number of poles | 48 |
| Number of plug-in contact rows | 3 |
| Modular spacing contacts | 3.81 mm |
| Modular spacing connections | 2.54 mm |
| Angle PCB/contact | 90° (upwards vertical) |
| Rated current In | 6 A |
| Material of contact surface | Tin |
| Type of electric connection | Soldering connection |
| Length pin | 3.7 mm |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Colour housing | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Operating temperature | 125 °C |
| Type of PCB fastening | Flange |

