21023692301
Názov produktu: M8-Screw-3P-F-STR-SHLD
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
50.96€ / KS
s DPH: 62.68€Cable connector
Straight
Female
A-coding
Screw termination
Polyamide (PA)
Contacts: 3
Brass
Gold plated
Conductor cross-section: 0.09 ... 0.5 mm²
Rated current: 4 A
Copper-zinc alloy
Screw locking
Degree of protection: IP67
in locked position
Straight
Female
A-coding
Screw termination
Polyamide (PA)
Contacts: 3
Brass
Gold plated
Conductor cross-section: 0.09 ... 0.5 mm²
Rated current: 4 A
Copper-zinc alloy
Screw locking
Degree of protection: IP67
in locked position
| For cable outer diameter | 6.5 mm |
| Rated current In | 4 A |
| Ambient temperature | 85 °C |
| Rated voltage | 60 V |
| Over voltage category | III |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 0.5 mm² |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve | 0.5 mm² |
| Connectable conductor cross section solid-core | 0.5 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 0.5 mm² |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Material of contact surface | Nickel/gold |
| Material housing | Brass |
| Coating housing | Other |
| Locking mechanism | Gland nut |
| Degree of protection (IP), mounted | IP67 |
| Min. number of insertion cycles | 100 |
| Screened | true |

