21041162505
Názov produktu: Circular Connector w. Harax 7/8' L 5 F
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
50.31€ / KS
s DPH: 61.88€Cable connector
Straight
Female
HARAX® connection technology
Polyamide (PA)
Thermoplastic polyurethane (TPU)
Contacts: 5
Copper alloy
Gold plated
Conductor cross-section: 0.75 ... 1.5 mm²
Rated current: 10 A
Polyamide (PA)
Zinc die-cast
Thermoplastic polyurethane (TPU)
Screw locking
Degree of protection: IP65 / IP67
when mated
Straight
Female
HARAX® connection technology
Polyamide (PA)
Thermoplastic polyurethane (TPU)
Contacts: 5
Copper alloy
Gold plated
Conductor cross-section: 0.75 ... 1.5 mm²
Rated current: 10 A
Polyamide (PA)
Zinc die-cast
Thermoplastic polyurethane (TPU)
Screw locking
Degree of protection: IP65 / IP67
when mated
| For cable outer diameter | 12.5 mm |
| Rated current In | 10 A |
| Ambient temperature | 85 °C |
| Over voltage category | III |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 1.5 mm² |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve | 1.5 mm² |
| Connectable conductor cross section solid-core | 1.5 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 1.5 mm² |
| Type of electric connection | Insulation piercing connection |
| Material of contact surface | Nickel/gold |
| Material housing | Plastic |
| Coating housing | Other |
| Locking mechanism | Gland nut |
| Degree of protection (IP), mounted | IP65/IP67 |
| Min. number of insertion cycles | 100 |
| Screened | false |

