21038962505
Názov produktu: M12 Power Crimp female L-coded
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
30.18€ / KS
s DPH: 37.12€Cable connector
Straight
Female
L-coding
Crimp termination
Polyamide (PA)
Contacts: 4
Conductor cross-section: 0.5 ... 2.5 mm²
Rated current: 16 A
Zinc die-cast
Screw locking
Degree of protection: IP65 / IP67
when mated
Straight
Female
L-coding
Crimp termination
Polyamide (PA)
Contacts: 4
Conductor cross-section: 0.5 ... 2.5 mm²
Rated current: 16 A
Zinc die-cast
Screw locking
Degree of protection: IP65 / IP67
when mated
| Number of power contacts | 4 |
| For cable outer diameter | 13.5 mm |
| Rated current In | 16 A |
| Ambient temperature | 85 °C |
| Rated voltage | 63 V |
| Over voltage category | III |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 2.5 mm² |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve | 2.5 mm² |
| Connectable conductor cross section solid-core | 2.5 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 2.5 mm² |
| Type of electric connection | Crimp connection |
| Material of contact surface | Other |
| Material housing | Zinc |
| Coating housing | Other |
| Locking mechanism | Gland nut |
| With protective conductor | false |
| Degree of protection (IP), mounted | IP65/IP67 |
| Min. number of insertion cycles | 100 |
| Screened | true |

