09580181013
Názov produktu: UIC 558 18PIN SOCKET KIT-FC-AU
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
265.57€ / KS
s DPH: 326.65€Connector sets
Female
Crimp termination
Polyamide (PA)
Black
Contacts: 18
Copper alloy Gold plated
Conductor cross-section: 0.75...1 mm²
Rated current: 10 A
Aluminium die-cast
Corrosion resistant
Degree of protection: IP69 / IPX9K acc. to ISO 20653 mated condition
IP67 unmated condition cover closed
Female
Crimp termination
Polyamide (PA)
Black
Contacts: 18
Copper alloy Gold plated
Conductor cross-section: 0.75...1 mm²
Rated current: 10 A
Aluminium die-cast
Corrosion resistant
Degree of protection: IP69 / IPX9K acc. to ISO 20653 mated condition
IP67 unmated condition cover closed
| Number of data contacts | 18 |
| Number of power contacts | 18 |
| Number of control contacts | 18 |
| Rated current In | 10 A |
| Ambient temperature | 125 °C |
| Rated voltage | 60 V |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 1 mm² |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve | 1 mm² |
| Connectable conductor cross section solid-core | 1 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 1 mm² |
| Type of electric connection | Crimp connection |
| Material of contact surface | Gold |
| Material housing | Aluminium |
| Coating housing | Powder coating |
| Locking mechanism | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | V0 |
| Degree of protection (IP), mounted | Other |
| Min. number of insertion cycles | 10000 |
| Screened | false |

