09691815823
Názov produktu: D SUB MIXED FE 40A_SHORT_S4 solder power
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
7.87€ / KS
s DPH: 9.68€Solder contact
Straight
Short version
Operating current: ≤40 A
Female
Copper alloy
0.76 µm Au / 5 µm Sn (mating side / termination side)
Conductor cross-section: 6.61 ... 16.62 mm²
AWG 10 ... AWG 8
Straight
Short version
Operating current: ≤40 A
Female
Copper alloy
0.76 µm Au / 5 µm Sn (mating side / termination side)
Conductor cross-section: 6.61 ... 16.62 mm²
AWG 10 ... AWG 8
| Contact type | Bus |
| Max. rated current of one contact | 40 A |
| Ambient temperature | -55 ... 155 °C |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 4 ... 6 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 4 ... 6 mm² |
| Type of electric connection | Other |
| Strip length | 6.1 mm |
| Type of contact | Turned (lathe) |
| Material contact | Other copper alloys |
| Material of contact surface | Other |
| Min. number of insertion cycles | 500 |

