09185406927
Názov produktu: SEK-18 SV MA STD STRWW 40P PL2
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
13.07€ / KS
s DPH: 16.08€Connectors
Male connector
Wrap termination
Rated current: 1 A
Contacts: 40
Straight
Copper alloy
Sn over Ni
Termination side
Au over Pd/Ni
Mating side
Performance level: 2
Thermoplastic resin (PBT)
Grey
Male connector
Wrap termination
Rated current: 1 A
Contacts: 40
Straight
Copper alloy
Sn over Ni
Termination side
Au over Pd/Ni
Mating side
Performance level: 2
Thermoplastic resin (PBT)
Grey
| Type of connection | Printed circuit board to cable |
| Contact type | Other |
| Number of poles | 40 |
| Number of plug-in contact rows | 2 |
| Modular spacing connections | 2.54 mm |
| Angle PCB/contact | 90° (upwards vertical) |
| Rated current In | 1 A |
| Material of contact surface | Tin |
| Type of electric connection | Direct connection |
| Length pin | 15 mm |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Colour housing | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Operating temperature | 125 °C |
| Type of PCB fastening | Other |

