09062152854
Názov produktu: DIN-Power H015FP3,6C1-1
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
9.90€ / KS
s DPH: 12.18€Connectors
Female connector
Press-in termination
Rated current: 15 A
Contacts: 15
Straight
Copper alloy
Silver plated
Termination side
Nickel plated
Termination side
Performance level: 1
acc. to IEC 60603-2
Coding: Shroud coding
D20 coding
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
RAL 7032 (pebble grey)
Female connector
Press-in termination
Rated current: 15 A
Contacts: 15
Straight
Copper alloy
Silver plated
Termination side
Nickel plated
Termination side
Performance level: 1
acc. to IEC 60603-2
Coding: Shroud coding
D20 coding
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
RAL 7032 (pebble grey)
| Type of connection | Printed circuit board to cable |
| Contact type | Other |
| Number of poles | 15 |
| Modular spacing contacts | 6.5 mm |
| Modular spacing connections | 5.08 mm |
| Angle PCB/contact | 90° (upwards vertical) |
| Rated current In | 15 A |
| Material of contact surface | Other |
| Type of electric connection | Press-in connection |
| Length pin | 3.6 mm |
| Suitable for PCB thickness | 1.6 mm |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Colour housing | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Operating temperature | 105 °C |
| Type of PCB fastening | Flange |

