09061162511
Názov produktu: DIN-Power H016MS-3,2C1-1
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
15.45€ / KS
s DPH: 19.00€Connectors
Male connector
Wave soldering termination
Rated current: 15 A
Contacts: 16
Angled
Copper alloy
Silver plated
Mating side
Sn/Ni
Termination side
Performance level: 1
acc. to IEC 60603-2
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
RAL 7032 (pebble grey)
Male connector
Wave soldering termination
Rated current: 15 A
Contacts: 16
Angled
Copper alloy
Silver plated
Mating side
Sn/Ni
Termination side
Performance level: 1
acc. to IEC 60603-2
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
RAL 7032 (pebble grey)
| Type of connection | Printed circuit board to cable |
| Contact type | Other |
| Number of poles | 16 |
| Modular spacing contacts | 6.5 mm |
| Modular spacing connections | 5.08 mm |
| Angle PCB/contact | 0°/180° (horizontal) |
| Rated current In | 15 A |
| Material of contact surface | Silver |
| Type of electric connection | Soldering connection |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Colour housing | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Operating temperature | 125 °C |
| Type of PCB fastening | Flange |

