02021602804
Názov produktu: DIN-Signal harbus64-160FS-2,9C1-1
Výrobca: HARTING
Dostupnosť: Dodací termín na vyžiadanie
31.03€ / KS
s DPH: 38.17€Connectors
Female connector
Wave soldering termination
Rated current: 1 A
Contacts: 160
Straight
Copper alloy
Noble metal
Mating side
Sn over Ni
Termination side
Performance level: 2
acc. to IEC 61076-4-113
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
Beige
Female connector
Wave soldering termination
Rated current: 1 A
Contacts: 160
Straight
Copper alloy
Noble metal
Mating side
Sn over Ni
Termination side
Performance level: 2
acc. to IEC 61076-4-113
PCB fixing: With fixing flange
Thermoplastic resin
glass-fibre filled
Beige
| Contact type | Other |
| Number of poles | 160 |
| Number of plug-in contact rows | 5 |
| Modular spacing contacts | 2.54 mm |
| Modular spacing connections | 2.54 mm |
| Angle PCB/contact | 90° (upwards vertical) |
| Rated current In | 1 A |
| Material of contact surface | Tin |
| Type of electric connection | Soldering connection |
| Length pin | 2.9 mm |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Colour housing | Other |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Operating temperature | 125 °C |
| Type of PCB fastening | Flange |

